Wydrukuj tę stronę

Trzydzieste urodziny Lewady!

14 stycznia upływa trzydzieści lat od zarejestrowania Ludowego Klubu Jeździeckiego "Lewada". Od tego czasu działamy w gminie Polska Cerekiew, reprezentując nasz region na arenie krajowej i międzynarodowej, ucząc jazdy konnej od podstaw, szkoląc instruktorów, organizując zawody i popularyzując jeździectwo na wiele innych sposobów.

Jeźdźcy w naszych barwach zdobyli przeszło osiemdziesiat medali Mistrzostw Polski. Beata Stremler reprezentowała nas na Igrzyskach Olimpijskich. Małgorzata Morsztyn na Finale Pucharu Świata. Andrzej Sałacki i Żaneta Skowrońska-Kozubik startowali kilkukrotnie na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Zeszłoroczny sezon był dla nas jednym z najlepszych w historii klubu: zdobyliśmy złoty i srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów (Magdalena Jura i Żaneta Skowrońska-Kozubik), srebrny medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (Weronika Frąckowiak), srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów (Julia Rogowska), srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (Julia Rogowska) oraz złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Weronika Wiącek). Jesteśmy najlepszym klubem w Polsce w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.

Od początku istnienia klubu organizowaliśmy zawody jeździeckie najwyższej rangi, były wśrod nich Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu, Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu (CDI) oraz Międzynarodowe Zawody w Długodystansowych Rajdach Konnych (CEI), na których gościliśmy między innymi szejków z księciem Bahrajnu na czele. W roku 2020 byliśmy gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ujeżdżeniu, zorganizowalismy międzynarodowe zawody - edycję Pucharu Świata.

W ciągu trzydziestu lat wyszkoliliśmy około tysiąca instruktorów, którzy uczą podstaw jazdy konnej w całym kraju. Na naszych obozach jeździeckich doskonaliło umiejętności tysiące młodych adeptów jeździectwa z całej Polski.

Ale Lewada to nie tylko sport, wiele osób kojarzy nas dzięki Jeździeckim Mistrzostwom Gwiazd, które od 1998 roku organizowane są w Zakrzowie. Pomysł Katarzyny Dowbor i Andrzeja Sałackiego na spotkania ludzi znanych z dużego i małego ekranu, którzy są przyjaciółmi koni okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas dwudziestu dwóch edycji Art Cup gościliśmy przeszło dwieście znamienitych postaci ze świata kultury, muzyki i sportu. Część z nich czuje się w Zakrzowie jak w domu i odwiedza nas co roku. Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd przypadły do gustu także publiczności, która licznie się u nas gromadzi. Wierzymy, że po pandemii wrócimy również do organizacji koncertów, spektakli teatralnych, imprez dla seniorów, osób niepełnosprawnych i dziesiątek imprez rekreacyjnych.

Korzystając z okazji naszego XXX-lecia, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym którzy tworzyli nasz klub, dzielili z nami radość sportowych zwycięstw i wspierali w najtrudniejszych momentach.